Тріщини в стяжки — явище часте і погано контрольоване. Вони утворюються навіть при точному дотриманні техніки виконання робіт через нерівномірної усадки матеріалу, який не володіє пластичністю. Вони не завжди вимагають ремонту. Але якщо дефекти займають більшу частину поверхні і мають схильність до розростання і збільшення, а підлога під ногами «дихає», тріщини обов’язково потрібно закладати, використовуючи в залежності від ситуації цементний розчин, плитковий клей, герметики або епоксидну смолу. Найбільші ущелини бажано ще й скріпити металевими дужками в поперечних пропилах.

пылит бетон

Чорнова обробка — невидима, але дуже важлива частина ремонту. Від якості її проведення залежить, як буде виглядати чистове покриття і як довго воно протримається в первозданному вигляді. Тому до початку фінішних оздоблювальних робіт потрібно переконатися, що підстава міцне, надійне, і при необхідності усунути дефекти. Якщо після вирівнювання з’явилися тріщини в стяжці підлоги, що робити з такою підставою, потрібно вирішувати на місці в залежності від масштабу пошкоджень, площі об’єкта, виду чистового покриття для підлоги.

Шукаємо причину проблеми

Щоб вирішити проблему раз і назавжди, потрібно знайти і усунути причину її появи, інакше вона буде повторюватися. Це стосується і тих ситуацій, коли потріскалася стяжка підлоги — що робити з тріщинами, можна буде вирішити тільки після того як ви зрозумієте, чому вони з’явилися.

Взагалі на поверхні, обробленою цементним розчином, тріщини утворюються часто через низьку пластичності матеріалу і його здатності розширюватися і звужуватися при температурних перепадах.
Уникнути їх появи можна тільки при точному дотриманні технології замішування розчину, підготовки підстави, монтажу стяжки і виконанні умов, необхідних для її рівномірного висихання.

Найменший відступ в будь-якому з перерахованих пунктів з великою ймовірністю стане причиною розтріскування цементного покриття. Найчастіше це відбувається в наступних випадках:

 • помилки при замішуванні розчину — надлишок води або нерівномірний розподіл компонентів в суміші;
 • недостатня товщина стяжки;
 • слабке, прогинатися або вібруючий підставу під стяжкою;
 • відсутність демпферних швів або технологічних зазорів між стяжкою і стінами;
 • нерівномірне висихання розчину через протяги, температурних перепадів або в результаті примусової сушки.

Перераховані фактори відносяться до грубих порушень технології виготовлення бетонної стяжки підлоги, які можуть привести до неможливості відновлення покриття за допомогою точкового ремонту.

Якщо воно вкрилося глибокими тріщинами по всій площі, кришиться під ногами або «дихає», стяжку доводиться демонтувати і робити заново.

Якщо бетон заливали на нестабільне піщану основу, на дерев’яну підлогу або плити теплоізоляції, і тріснула стяжка підлоги, що робити: заливати зверху ще один шар з обов’язковим армуванням металевою сіткою.

Нетривка стяжка - причина розтріскування плитки

Нетривка стяжка — причина розтріскування плитки

Дефекти свіжого цементного покриття можуть проявитися не відразу, тому після закінчення робіт потрібно почекати не менше 3-4 тижнів, після чого провести ревізію. Для цього стяжку простукують гумовою киянкою, виявляючи локальні відшарування бетону, а на тріщини наклеюють смужки тонкого паперу і залишають на 10-14 днів.

Якщо після закінчення цього часу вона залишиться цілою, значить, тріщини стабільні і не будуть поглиблюватися і розширюватися.

Робимо деформаційні шви

Однією з основних причин розтріскування бетонної плити є відсутність компенсаційних зазорів по периметру її примикання до вертикальних перешкод — стін, колон, порогів і т.д. А в приміщеннях великої площі стяжка може тріскатися і здуватися під час усадки і при лінійному розширенні, якщо в ній не влаштовані деформаційні шви, що ділять суцільну плиту на кілька незалежних один від одного ділянок.

Перш ніж закрити тріщини в стяжці підлоги, необхідно облаштувати в ній всі необхідні технологічні стики, інакше вони будуть з’являтися знову і знову. І чим раніше ви це зробите, тим краще.

Зробити зазори між підлогою і стіною по готової стяжки вже не вийде. Але можна прорізати штроби максимально близько до стіни за допомогою болгарки з диском великого діаметру або штроборіза. При наявності колон усадковий шов роблять навколо них, але не паралельно гранях, а у вигляді ромба, щоб кут колони дивився на пряму ділянку штроби.

Якщо розміри приміщення в одну або обидві сторони перевищують 3-4 метра, шви необхідно нарізати і впоперек нього.

Зверніть увагу! Глибина штроби повинна бути не менше третини товщини стяжки, а ширина від 10 мм.

Готові щілини в підлозі очищають від сміття і грунтують. Після висихання грунтовки їх заповнюють поліуретановим герметиком або спеціальною мастикою.

деформаційні шви стяжкиЦі склади після висихання зберігають еластичність, що дозволить нарізаним  частинам рухатися незалежно один від одного, не передаючи деформацію навантаження.

Ремонтуємо стяжку

Як закрити тріщини в стяжці підлоги, залежить від ступеня деформації чорнового покриття.

Закладення мікротріщин

Неглибокі дрібні тріщини зазвичай не створюють проблем. Вони виникають через неправильне режиму сушіння бетону. Якщо вони почали з’являтися незабаром після заливки, підлоги слід змочувати і накривати плівкою.  Зовсім тонкі мікротріщини можна не чіпати або замазати їх рідким цементним розчином, плитковим клеєм. Якщо ж ширина досягає декількох міліметрів, краще підстрахуватися і закласти такі тріщини на всю глибину.

Тріщини бетонової стяжки: що робити та як відремонтувати

 • Тріщину розшивають, зрізуючи бетон по обидва боки від неї болгаркою з алмазним диском, який виставляється під кутом до щілини.
 • З отриманої борозни трикутного перетину видаляють шматки бетону і цементний пил.
 • Добре просочують його стінки ґрунтовкою глибокого проникнення.
 • Після висихання грунтовки заповнюють поглиблення розчином, накладаючи його з невеликою гіркою.
 • Як тільки розчин схопиться, але не затвердіє остаточно, надлишки видаляють з поверхні шпателем.

Якщо відразу вирівнювати ремонтну суміш по поверхні, то в процесі висихання вона сяде і утворюється западина.

Ремонт великих тріщин

Тріщини бетонової стяжки: що робити та як відремонтувати

На питання, що робити, якщо стяжка підлоги дала тріщини великої глибини і ширини, фахівці рекомендують закладати їх епоксидною смолою. Вона має більш високу адгезію, ніж цементний розчин або плитковий клей, тому краще скріплює стінки ущелин. На початковому етапі ремонт проводиться в тій же послідовності: тріщини розшивають болгаркою або штроборезом, намагаючись зробити рівні краї, а що утворився при цьому сміття ретельно вичищають, використовуючи потужний будівельний пилосос.

Якщо в ущелині залишаться уламки і пил, вони завадять ремонтної суміші зчепитися зі стінками.

Для зменшення напруги в швах і більш надійної фіксації необхідно зробити досить глибокі короткі пропили поперек тріщини (2) . Якщо укласти в них шматки міцного сталевого дроту або металеві стрижні, скріплення країв вийде особливо надійним.

Після очищення від бруду поздовжні і поперечні щілини в підлозі гарантують і залишають до полого висихання. Потім в основну борозну заливають епоксидну смолу, при необхідності змішавши її за інструкцією з затверджувачем. Склад не повинен заповнювати собою всю щілину — необхідно залишити місце для цементного розчину. Щоб він краще прилип до епоксидці, її злегка присипають дрібним піском. Завершальний етап — укладання стрижнів в поперечні пропили і закладення тріщини і скоб цементним розчином (5).

Ремонт відшаровонної  стяжки

Досить часто тріщини в бетонній підлозі з’являються в результаті поганого зчеплення розчину з основою або утворення повітряних каверн в товщі бетону при випаровуванні з нього води. Визначити це можна по роздувся ділянкам і глухому звуку при постукуванні по поверхні. Будь-яка механічна навантаження, наприклад, ходіння по підлозі, призводить до прогинання плити над пустотами і появи тріщин в цих місцях. Усунути причину їх утворення можна, заповнивши порожнечі під стяжкою складом на епоксидної основі.

ремонт стягування

З’ясувавши, чому тріснула стяжка підлоги і що робити, можна приступати до ремонту.

 • Спочатку шляхом простукування визначаються ділянки відшарування і порожнечі, які позначаються крейдою.
 • У зазначених місцях в стягуванні буряться отвори на відстані 15-20 см одна від одної.
 • Після очищення і проливки ґрунтовкою в отвори заливається епоксидна суміш.
 • Нею ж зашпаровують тріщини.
 • Після застигання суміші отвори заповнюються рідким цементним розчином.

Це важливо! Даний спосіб не можна застосовувати, якщо в стяжку покладена система водяного або електричного теплого статі, або інші комунікації без точної схеми розводки.

Чи завжди необхідний ремонт тріщин

Навіть досвідчені майстри не завжди можуть гарантувати, що цементна стяжка збереже монолітність і цілісність, так як вона, не дивлячись на твердість і міцність, є крихким матеріалом, абсолютно нездатним підлаштовуватися під зміни навколишнього середовища і протистояти надмірним навантаженням.

Крім того, володіючи значним вагою, заливна бетонна плита під чистовим покриттям нікуди не дінеться, навіть якщо розтріскається. Ремонтувати її не обов’язково, якщо:

 • тріщини дрібні і рідкісні, не схильні до розширення;
 • при простукуванні киянкою або ходінні по краю тріщин з них не піднімається пил;
 • підстава не вібрує під вагою людини, що йде;
 • на стяжку буде укладатися ламінат, лінолеум або інше покриття без жорсткого зчеплення з нею.

А от у випадку обробки підлоги керамічною плиткою, що розходяться краю тріщин можуть передати напругу на плитковий клей і на саму плитку, безнадійно зіпсувавши дороге покриття.

Щоб тріщин не було

Якщо заздалегідь подумати про те, як зробити стяжку, щоб не тріскалася, можна уникнути клопоту з її ремонтом. Для цього потрібно виконати кілька умов.

 • Товщина стяжки в найтоншому місці повинна бути не менше 20 мм, а якщо підставою служить пісок, керамзит або плити утеплювача — не менше 30 мм.
 • При влаштуванні на неміцному або схильному до усадки підставі стяжку необхідно армувати.
 • Заливати стяжку потрібно відразу на всю площу, не роблячи великих тимчасових перерв.
 • Якщо це неможливо, влаштовуйте на місці стику підсохлого і свіжого розчину деформаційні шви.
 • Точно дотримуйтесь пропорції при замішуванні розчину, враховуючи марку цементу і вологість піску.
 • Якщо після вирівнювання на поверхні утворюються калюжі води, значить, її в розчині занадто багато, краще відразу переробити цю ділянку.
 • Виключіть протяги на перші дні висихання розчину.
 • Як тільки стяжка схопиться, накрийте її плівкою.
 • Якщо повітря в приміщенні сухий і спекотний, періодично змочуйте поверхню водою, щоб бетон висихав рівномірно.

 

 

пылит бетон

Почему пылит бетонный пол?

Чаще всего, бетонная пыль является общей проблемой, даже после уборки и очистки Бетонная пыль мелкодисперсна и, в первую очередь, вызвана...
упрочнение бетона

Чем убрать ржавчину с бетонной поверхности?

Бетонные поверхности наиболее распространённые во многих сферах, т.к. обладают прочностью и надёжностью. Но без должного ухода даже бетонный пол не...
литиум для бетонных полов

Упрочняющая пропитка для бетона

Бетонные полы широко применяются в строительстве как промышленных помещений — склады, ангары, цеха, так и бытовых — гаражи, подвалы и т.д.  По своим...
литиум упрочнение бетона

Просочення для бетону: особливості застосування

У цій статті ми розповімо про те, як і чому проводиться просочення бетонної підлоги. Вибір теми статті багато в чому пояснюється нинішньою...
брусчатка

Укладка брусчатки — как избежать ошибок?

Брусчатка — это современное и эстетичное дорожное покрытие. Несмотря на кажущуюся легкость работы по укладке брусчатки, всё же стоит учесть свои...
пропитка для брусчатки

Догляд за тротуарною плиткою: захист від руйнування

Є поширена думка, що догляд за тротуарною плиткою необхідний тільки в разі її забруднення, покриття снігом або наявності явних плям. Такого роду...
ремонт взимку

Чому краще проводити ремонт взимку?

Так уже склалося, що ремонт заведено робити влітку. На вулиці тепло, можна поїхати на дачу. А в квартирі розвести оздоблювальні роботи. Але чому б...
ремонт стяжки

Тріщини бетонової стяжки: що робити та як відремонтувати

Тріщини в стяжки - явище часте і погано контрольоване. Вони утворюються навіть при точному дотриманні техніки виконання робіт через нерівномірної...
5 причин, чому варто обробити бетонну поверхню просоченням

5 причин, чому варто обробити бетонну поверхню просоченням

Надійність і довговічність бетонної підлоги залежить від дотримання технології його заливки. Якщо все зробити правильно, то вийде рівна основа під...