Поділ кімнати на зони актуально як для великих, так і для невеликих квартир. Наприклад, поділ спільної кімнати, «великої кімнати» або «залу» на обідню частина і місця для відпочинку. Також батьки змушені зонувати дитячу, якщо в ній живуть двоє дітей. Навіть маленьку спальню зручніше розділити на зону сну і міні-гардеробну, що б було простіше утримувати одяг в порядку. А на кухні треба виділити «місце для сніданку». Так дизайнери позначають стіл з парою стільців на кухні.

Варіанти розподілу кімнати на зони: поради дизайнерів

Крім того, цей дизайнерський прийом дозволяє розділити велику кімнату на функціональні зони без зведення суцільних стін або перегородок, тим самим залишити приміщення максимально освітленим і візуально просторішим. В першу чергу це стосується квартир з вільним плануванням і квартир-студій.
Ще однією перевагою вважається можливість в економії коштів при бажанні змінити інтер’єр. Зонування кімнати тканиною або шторами, килимовими покриттями або установка стелажа дозволяють експериментувати зі зміною інтер’єру, не вимагаючи серйозного ремонту в приміщенні.

Основні правила

Знання правил зонування дозволить створити гармонійний інтер’єр при поєднанні різної функціональності. Отже, основні правила полягають в наступному:

Приміщення прямокутної форми не можна ділити на зони вздовж, так як отримаємо два витягнутих і вузьких ділянки.
У квартирі з низькою стелею, щоб візуально ще більше її не опустив, не використовуються для зонування суцільні перегородки, робити подіуми в таких приміщеннях теж не рекомендується. Поганою ідеєю буде розділити перегородками вікно.
Меблі та декоративні конструкції, які використовуються для виділення функціональних зон, не повинні захаращувати кімнату і створювати труднощі при переміщенні.

Розробка схеми

Зонування кімнати — справа захоплююча. Перш, ніж приступити до ремонту, рекомендуємо скласти попередню схему зонування кімнати. Це може бути креслення, намальований від руки, а можна скористатися комп’ютерними програмами. Створення схеми дозволить оцінити ідею, як би з боку, і уникнути технічних помилок. До того ж на схемі простіше оцінити кілька можливих варіантів по розміщенню меблів і декоративних конструкцій, ніж пересувати їх потім в реальності.
Способи поділу приміщення

Зонування — це не тільки зведення перегородок. Зонування кімнати реалізують багатьма способами, часом несподіваними. Найбільш поширене виділення функціональних зон:

 • Додатковою конструкцією (нішею, каміном, акваріумом і ін.).
 • Меблями (м’якими меблями, скляними полками, барною стійкою, стелажами і т.д.).
 • Оздоблювальними матеріалами.
 • Кольором і шпалерами.
 • Подіумом.
 • Освітленням.
 • Далі докладно представлені ці способи, їх переваги і варіації

Цікавий спосіб зонування — прозорі перегородки (скляні моделі або гратчасті конструкції). Основна їхня перевага полягає в тому, що вони не заважають проходженню природного світла і візуально збільшують простір.

Незвично як роздільник буде виглядати акваріум, встановлений на подіум або вбудований в перегородку. Догляд за ним вимагає часу і додаткових витрат, тому подумайте чи готові до цього заради ефектного рішення.Зонування кімнати меблями

Найпоширеніший спосіб розділення приміщення на функціональні зони, наприклад кухні і вітальні — використання сучасних м’яких або шкіряних диванів. Їх розміщують нетрадиційним способом у стіни, а як варіант перпендикулярно по відношенню до стіни, а також можна розмістити кутовий диван в середині кімнати.

Часто використовуваним класичним варіантом поділу кухні і гостьової (житловий) частини кімнати також є барна стійка. Такий варіант має кілька переваг:

 • займає мало місця;
 • створює стильний інтер’єр;
 • може одночасно служити обіднім столом або робочою поверхнею, а також комодом або тумбою для посуду або кухонної техніки.

Прийом використання різних оздоблювальних матеріалів

Візуально виділити в кімнаті окремі зони можливо різними за фактурою матеріалами обробки.

Думаю, все хоч раз бачили різний підлогове покриття в кухні і їдальні зоні. Такий варіант не тільки цікаво виглядає, але виправдовує себе функціонально. Плитку на підлозі в кухні легше мити, в той час як в їдальні виглядають краще підлоги з дерев’яним покриттям і по ним приємніше ходити.
Застосування різної кольорової гами і шпалер

Зонування кімнати за допомогою кольору і шпалер вважається досить популярним прийомом, однак вимагає хороших дизайнерських знань і може бути навіть особливого художнього смаку, щоб створити колірний баланс. Хоча зараз багато виробників шпалер і фарб самі пропонують цілі колекції, де є вже готові варіанти, придумані дизайнерами підприємства.

Багато хто вважає, що прийом зонування кольором і шпалерами більше забезпечує візуальне розділення приміщення, ніж функціональне. З одного боку це дійсно так, але з іншого — правильно розставивши колірні і фактурні акценти вийде:

 • досягти візуального розширення інтер’єру у вузькій кімнаті;
 • зробити більш затишними і візуально зменшити в розмірах занадто великі кімнати, викликають дискомфорт;
 • забезпечити сумісність різної по стилям меблів

Зонування за використанням рівня

Чітко розмежувати приміщення дозволяє використання подіуму. У квартирах-студіях або дитячих на подіумі найчастіше розміщують спальну ліжко. Але цей прийом можна застосувати і до обідньої або робочій зоні.

Підйом рівня підлоги виробляють за прямими або по фігурним лініях. Поділ можна продовжити на стінах, стелі. Межі будуть чітко виділені. Ефект посилиться від застосування різноманітних колірних рішень на поверхнях.

Не підійде такий метод, якщо приміщення має низькі стелі.

Виділення функціональних зон за допомогою освітлення

Зонування кімнати за допомогою освітлення найбільше підходить для маленьких кімнат, коли не хочеться їх захаращувати додатковими конструкціями. Але освітлення може також розставити акценти на тій чи іншій зоні, наприклад, підсвітити спальне місце. Зараз не проблема підібрати підсвічування на будь-який смак. Використовуйте різні настінні бра, світлодіодне підсвічування, торшери або лампи.

Зонування в різних за функціональністю приміщеннях

Прийом зонування застосовується в наступних кімнатах:

 • Вітальня. Тут прийнято виділяти 2 основні зони: їдальню і місце для відпочинку.
 • Спальня. У ній крім зони зі спальним місцем виділяють одну з наступних або всі перераховані одночасно: робоче місце (з письмовим або комп’ютерним столом), гардеробна або місце для туалетного столика.
 • Дитяча. Виділення різних функціональних зон застосовується найбільш часто в дитячій спальні. Тут як мінімум поділяють спальне місце, ігровий майданчик, а також місце для навчання і творчості. Крім того додатково можна організувати, наприклад спортивний куточок. Також необхідність поділу дитячої спальні виникає, якщо в ній проживає 2 дитини, тоді зонування кімнати проводиться з урахуванням потреб та інтересів обох.
 • Кухня. Завжди застосовується поділ на зону для приготування їжі і зону з обіднім столом.

Навіщо і з чим поєднати спальню

У малогабаритних квартирах може виникнути необхідність об’єднання спальні з дитячої або вітальні.

У разі проживання батьків разом з дитиною, щоб не перетворити приміщення в нагромадження меблів, дизайнери рекомендують розділити його на окремі зони. Тут для розділення приміщення можливо використовувати перегородку або стелаж. Більш м’яким варіантом буде ширма або штора, а також можлива установка подіуму для батьківському ліжку. Дитяче місце можна також обіграти підсвічуванням або шпалерами.

З чим розділити кухню

Якщо площа квартири дозволяє, то кухню можуть поєднувати з вітальні. Таке об’єднання доцільно, коли вітальня не є житловим приміщенням. Щоб об’єднаний простір було зручним, важливо грамотно розподілити всі зони: для прийому гостей і відпочинку, для приготування і прийому їжі. Для зонування можливі наступні варіанти поділу:

 • м’якими меблями (диваном і кріслами);
 • барною стійкою або установкою подіуму;
 • вбудованим акваріумом;
 • різними оздоблювальними матеріалами для підлогового покриття;
 • різнорівневим освітленням та інші.

Дитяча кімната: основні прийоми

Частіше за інших кімнат зонування піддають дитячу кімнату. Крім того в ній виділяють одночасно кілька функціональних ділянок:

 • Ігрове місце. Його наявність обов’язково для діток молодше 11 років.
 • Місце зі столом, де дитина зможе займатися творчістю і робити уроки.
 • Спортивний куточок, більше характерний для хлопчиків.
 • Місце для сну і відпочинку.

У дитячій кімнаті використовуються різні прийоми зонування, доповнюючи один одного.
Наприклад, основний поділ здійснюється за допомогою розсувної, складаний і іншої багатофункціональної меблів, при цьому додатково використовують виділення шпалерами різними за кольором або фактурою, освітленням та іншими елементами декору. Тут головну роль грають не візуальні характеристики, а функціональність і комфорт для дитини. Такі дизайнерські прийоми привчають дітей з ранніх до правильної організації побуту і впорядкованості.

 
Як бачите зонування квартири — це не тільки створення перегородок, існує багато способів розділити приміщення на функціональні зони. А далі можна урізноманітнити їх фантазіями дизайнерів і господарів.

 

 

Як гармонійно поєднувати різні кольори

Як гармонійно поєднувати різні кольори

Чи знаєте Ви як гармонійно поєднувати різні кольори і відтінки стін, меблів і елементів декору? Синій, зелений, жовтий, бежевий, червоний ... .Ви...
Сучасний стріт-арт - барвисті малюнки на фасаді

Сучасний стріт-арт — барвисті малюнки на фасаді

Особливу популярність сьогодні набувають малюнки на будинках (стріт-арт, мурал) - художній масштабний малюнок на весь фасад або торець будинку....
дефекти при фарбуванні

Дефекти лакофарбового покриття: причини та усунення

Погана підготовка поверхні, недотримання технологічних режимів фарбування і затвердіння, вибір невірної системи лакофарбового покриття та...
В каком стиле оформить интерьер? Краткое руководство.

Варіанти розподілу кімнати на зони: поради дизайнерів

Поділ кімнати на зони актуально як для великих, так і для невеликих квартир. Наприклад, поділ спільної кімнати, «великої кімнати» або «залу» на...
ремонт взимку

Чому краще проводити ремонт взимку?

Так уже склалося, що ремонт заведено робити влітку. На вулиці тепло, можна поїхати на дачу. А в квартирі розвести оздоблювальні роботи. Але чому б...

Силикатная краска: преимущества и способы применения

Силикатные краски - это высококачественный лакокрасочный материал, который используют для стойких окрасок внутренних и внешних поверхностей зданий....
индустриальный стиль интерьера

Облаштування нової квартири: поради та приклади

Як облаштувати квартиру? Маленька квартира цілком може стати затишною і функціональною, якщо до її облаштування підійти з розумом. Сьогодні багато...
як фарбувати будинок

Як правильно пофарбувати дерев’яний будинок?

Будинок з дерева вимагає ретельного догляду. Одна з важливих складових такого догляду - фарбування. Вона допомагає деревині переносити несприятливі...
Как выбирать краскопульт? Полезные советы

Как выбирать краскопульт? Полезные советы

Хотите повысить качество малярных работ? Тогда краскопульт - именно то, что вам нужно. Этот мощный инструмент - отличная альтернатива  нанесению...
Як колерувати фарби? Добрі поради

Як колерувати фарби? Добрі поради

Не завжди в будівельних магазинах є фарба потрібного відтінку. У цьому випадку використовується колеровка - змішання кількох кольорів. Які правила...